CHÓR MIESZANY PSM I i II STOPNIA W NYSIE
dyrygent - Stanisław Kosz

STANISŁAW KOSZ - urodzony w 1954 roku w Chorzowie, studia muzyczne ukończył z wyróżnieniem w 1977 roku w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach w zakresie teorii muzyki pod kierunkiem prof. Józefa Świdra, u którego studiował następnie kompozycję. Wykłada historię muzyki klasycznej i romantycznej oraz formy muzyczne w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie pełni również funkcję Prodziekana Wydziału Kompozycji, Teorii i Edukacji Muzycznej. Jest autorem szeregu publikacji z zakresu teorii muzyki, uczestnikiem wielu międzynarodowych oraz krajowych sesji i konferencji teoretycznych. W Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Nysie od 1991 roku pracuje z chórem mieszanym, z którym m.in. - we współpracy ze szkolną Orkiestrą Kameralną - przygotował i przedstawił szereg kompozycji kościelnych Wolfganga Amadeusza Mozarta. Z jego

inicjatywy we wrześniu odbywa się w Nysie festiwal  "Muzyka w zabytkowych kościołach i wnętrzach Księstwa Nyskiego".

 

CHÓR MIESZANY Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Nysie - od 1991 roku pracuje pod kierunkiem Stanisława Kosza. Zespół wykonywał muzykę różnych epok - od renesansu po romantyzm, wielokrotnie występował też w repertuarze kolędowym. W 1993 roku zarejestrował dla TVP Mszę wielkanocną Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Poczynając od 1994 roku brał udział - wspólnie z Orkiestrą Kameralną PSM I i II st. w Nysie, bądź z orkiestrą szkoły opolskiej - w wykonaniach szeregu wielkich kościelnych form wokalno-instrumentalnych, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł W.A. Mozarta:"Trinitatis-Messe" KV 167, Msza C-dur "Koronacyjna" KV 317, Msza C-dur "Spatzen-Messe" KV 220, Vesperae solennes de confessore KV 339, Litaniae de venerabilis altaris Sacramento KV 243, Requiem d-moll KV 626). W 1997 roku oba zespoły wystąpiły wspólnie podczas "Opolskich Dni Oratoryjnych", za w 1998 roku uświetniły jubileusz 800-lecia poświęcenia Kościoła w. Jakuba i Agnieszki w Nysie. W tym samym roku koncertowały także w Niemczech, m.in. wykonując w słynnej Katedrze w Münster Mszę "Koronacyjną" i "Nieszpory uroczyste" Mozarta. W kwietniu 2000 roku wystąpiły z dziełami Mozarta podczas "IX Dni Muzyki Pasyjnej" w Opolu, zaś 17 wrzenia - wspólnie z kłodzkim chórem kameralnym "Concerto Glacensis" wykonaniem Requiem Mozarta zainaugurowały pierwszy nyski Festiwal Muzyczny "Muzyka w zabytkowych kościołach i wnętrzach Księstwa Nyskiego". Co roku Chór występuje także z programem kolędowym - m.in. od 1999 roku w ramach przygotowywanych wspólnie z Orkiestrą Kameralną koncertów "Muzyka na Boże Narodzenie", odbywających się w nyskich kościołach.

 

 (koncerty oratoryjne w wykonaniu chóru i orkiestry kameralnej)

 

ORKIESTRA KAMERALNA PSM I i II stopnia w Nysie

dyrygent - Janusz Gajownik

ORKIESTRA KAMERALNA Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Nysie - od 1991 roku jest prowadzona przez Janusza Gajownika. Zespół wykonuje muzykę różnych epok - od renesansu po muzykę współczesną. Orkiestra często akompaniuje najlepszym uczniom nyskiej szkoły muzycznej, a także współpracuje ze szkolnym Chórem Mieszanym. Bierze również udział we wspólnych wykonaniach koncertów fortepianowych i skrzypcowych z podobną orkiestrą PSM I i II st. w Opolu - w dotychczasowym repertuarze obu zespołów znalazły się m.in. koncerty J. S. Bacha, A. Vivaldiego, J. Haydna, F.Chopina, H. M. Góreckiego, E. Griega, L. van Beethovena. W 1993 roku orkiestra reprezentowała szkołę na Międzynarodowej Konferencji Muzycznej w Jaśle, w 1999 roku uświetniła uroczystość nadania przez Uniwersytet Opolski doktoratu honoris causa Wojciechowi Kilarowi wykonując wspólnie z orkiestrą opolskiej szkoły, Exodus i Angelus tego kompozytora. W maju 2000 roku zespół otrzymał II nagrodę podczas konkursu orkiestr smyczkowych "Pro Archi Jesenik 2000" w Jeseniku w Czechach. W repertuarze orkiestry jest również największe dzieło wokalno-instrumentalne W.A. Mozarta - Requiem, które zostało wykonane - wspólnie z chórem mieszanym - w kościołach Nysy i Kłodzka.

 

 

 

BIG - BAND PSM I i II STOPNIA w NYSIE

dyrygent - Henryk Wezner

BIG-BAND Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nysie powstał w roku 1991 z inicjatywy obecnego dyrygenta - Henryka Weznera. Zespół prowadzi ożywioną działalność koncertową na terenie miasta i regionu. Często jest zapraszany do uświetnienia imprez okolicznościowych. Z inicjatywy szefa zespołu w lipcu każdego roku (od 2000) odbywają się w Nysie Międzynarodowe Kursy Wakacyjne Big-Bandów, w którym udział biorą uczniowie szkół muzycznych i studenci Akademii Muzycznych z całej Polski, Niemiec, Francji.. Big-Band nyskiej szkoły muzycznej tradycyjnie bierze udział w "Lecie Kwiatów" organizowanym w lipcu przez władze miasta Otmuchowa. Dotychczas zespół koncertował m.in. w: Gliwicach, Książu, Jeseniku, Vidnavie, Zlotych Horach, Szumperku (Czechy), Głuchołazach oraz Jenie (Niemcy), Rouen i Le Havre (Francja).

 

 

 

CHÓR DZIECIĘCY PSM I STOPNIA w NYSIE

 

dyrygent - Izabela Gach

 

CHÓR DZIECIĘCY Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Nysie od 2004 r. pracuje  pod kierunkiem Pani Izabeli Gach. W repertuarze zespołu znajduje się klasyka muzyki chóralnej przeznaczonej dla dzieci oraz bogaty zestaw kolęd. Tradycyjnie chór prezentuje się w corocznych koncertach, m.in. w KONCERCIE NOWOROCZNYM w nyskim Muzeum. W trakcie Głubczyckich Spotkań Chóralnych w 2006 r. zespół zdobył Nagrodę Specjalną za wyróżniającą się interpretację i ekspresję wykonania.

 

 

 

DZIECIĘCA ORKIESTRA SMYCZKOWA

 

dyrygent - Małgorzata Sławińska - Pilarz

Dzicięca Orkiestra Smyczkowa PSM I i II stopnia w Nysie powstała w 1993 oku. Jej założycielem i dyrygentem jest Małgorzata Sławińska-Pilarz, absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

            Od początku istnienia działalność koncertowa zespołu jest bardzo bogata. Orkiestra występuje w ramach imprez okolicznościowych otwartych dla mieszkańców Nysy, m.in. na koncertach noworocznych, z okazji świąt państwowych, Międzynarodowego Dnia Dziecka.

Zespół wystąpił kilkakrotnie we wnętrzach Muzeum w Nysie, Nyskim Domu Kultury i w Parku Miejskim.

            Repertuar jest zróżnicowany i dostosowany do poziomu gry członków orkiestry – uczniów starszych klas szkoły I stopnia. Obejmuje muzykę różnych epok – od baroku po muzykę XX wieku. Co roku, z okazji Świąt Bożego Narodzenia, występuje z repertuarem kolędowym. Orkiestra często akompaniuje najlepszym uczniom szkoły I stopnia, m.in. wykonano koncert wiolonczelowy A. Vivaldiego, skrzypcowy J.S. Bacha czy fortepianowy J. Haydna. W planie zespołu będzie wspólne wykonywanie koncertów z podobną orkiestrą z PSM w Opolu. W przygotowaniu są również utwory muzyki rozrywkowej i jazzowej.

            Rok 2000 przyniósł dla orkiestry wyróżnienie za współudział w sukcesie chóru dziecięcego na III Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych I stopnia regionu opolskiego w Głubczycach – oba zespoły otrzymały nagrodę specjalną za brzmienie i zgranie wykonawcze.

            Od tego też roku orkiestra rozpoczęła cykle koncertów: „Od serca” w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (Koncerty Noworoczne), dla chorych w Szpitali Miejskim, dla wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i szkół wiejskich. W 2001 roku wyróżnieniem dla Pani Dyrygent było zaproszenie Dziecięcej Orkiestry Smyczkowej do udziału w cyklu „Estrada absolwentów”, organizowanym przez Akademie Muzyczną we Wrocławiu w ramach 1634 Wtorku Muzycznego.

            Kolejnymi sukcesami orkiestry było zdobycie wyróżnień na VI Festiwalu Orkiestr Szkół Muzycznych I stopnia, który odbył się w Będzienie w 2001 roku oraz Konkursie Zespołów Kameralnych szkół muzycznych I stopnia regionu opolskiego w Brzegu w 2003 r.